Jezioro Orzysz „Savage Gear Challenge”

social social

I  zawodody z cyklu Garmin Fishing League 

Wybraliśmy już pierwszy zbiornik na rozpoczęcie cyklu zawodów Garmin Fishing League! 
Właśnie zakończyły się rozmowy z przedstawicielami miasta Orzysz, podczas których otrzymaliśmy pełne poparcie miasta.

Jezioro Orzysz „Savage Gear Challenge”

Specjalnie dla nas zostanie wybudowany nowy slip, aby umożliwić Wam sprawne i bezpieczne wodowanie łodzi. Oficjalnie możemy zatem poinformować, że pierwsze ligowe zawody odbędą się na jeziorze Orzysz, w województwie warmińsko-mazurskim.

Kilka słów o jeziorze i okolicach.

Orzysz to miejscowość atrakcyjna pod wieloma względami. Położona jest w południowo-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie piskim, na ważnych szlakach komunikacyjnych Warszawa-Giżycko i Olsztyn-Augustów.

Niespełna 6 tysięczna, mazurska miejscowość znana jest przede wszystkim z wojska. To tu niegdyś funkcjonował osławiony 7. Oddział Dyscyplinarny zwany potocznie jednostką karną, a po dziś dzień mieści się jeden z największych garnizonów wojskowych w kraju. W okolicach miasta funkcjonuje także jeden z największych w tej części Europy poligonów wojskowych, z którego na co dzień korzysta polska armia, jak również stacjonujące w Orzyszu wojska z USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii.

Orzysz to także nadal dziewicza i nieskazitelna mazurska przyroda. Najcenniejszym bogactwem gminy Orzysz są doskonałe warunki naturalne w postaci czystych jezior (około 10% obszaru) oraz lasów (ponad 40% obszaru). Przyroda zachowała tu m.in. część największego torfowiska niskiego na Pojezierzu Mazurskim o nazwie Bagna Nietlickie, gdzie spotkać można prawdziwe królestwo ptaków, a także rezerwat Jeziorko oraz jezioro Zdedy, gdzie występują ciekawe i rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

Ziemia Orzyska oprócz malowniczych terenów oferuje także bogatą gamę różnorodnych form wypoczynku, do których jedną z ważniejszych należy zaliczyć wędkarstwo. Doskonałym miejscem do uprawiania tej formy aktywności jest jezioro Orzysz, zajmujące powierzchnię 1070 ha, uznawane przez wędkarzy za jedno z najpiękniejszych w kraju. Jezioro ma wyjątkowo urozmaiconą linię brzegową dzięki występującym licznie półwyspom, zatokom i cyplom. Na jeziorze Orzysz znajduje się także 10 wysp, z których największą stanowi 54-hektarowy Różany Ostrów, zwany Wyspą Róż.

Z roku na rok jezioro Orzysz staje się coraz przyjaźniejszym dla wędkarzy zbiornikiem, głównie ze względu na podejmowane próby zmiany sposobu gospodarowania jeziorem z rybackiego na wędkarski oraz rozwojem bazy. Już dziś wokół jeziora wędkarze znajdą bogatą ofertę noclegową i gastronomiczną oraz liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. Mówiąc o turystycznych zaletach gminy Orzysz nie sposób także pominąć największego w Polsce jeziora Śniardwy, nie bez powodu nazywanego Mazurskim Morzem. Na szczególną uwagę zasługują tu miejscowości Nowe Guty i Okartowo, w której znajduje się rozwijająca się stale baza rekreacyjna, która bez wątpienia uatrakcyjni czas spędzany nad jeziorem.

Pozostałe nowości